یازدهمین نشست مجمع عمومی شورای صنفی کارکنان با حضور معاون برنامه ريزي و فناوري اطلاعات دانشگاه برگزار شد

یازدهمین نشست مجمع عمومی شورای صنفی کارکنان با حضور جناب آقاي دكتر علی مقاري معاون برنامه ريزي و فناوري اطلاعات دانشگاه، روز یکشنبه مورخ 98/10/08 در اتاق شورای سازمان مرکزی برگزار گردید.

ابتدا سرکار خانم دکتر حبیبی ضمن تشکر از اعضای مجمع و معاون برنامه ريزي و فناوري اطلاعات دانشگاه تهران، پس از خیر مقدم و قرائت دستور جلسه گزارش مختصری در خصوص جلسات و نشست های مشترک شورای مرکزی در ماه گذشته مسئولین حوزه اداری و رفاهی دانشگاه تهران  ارائه کردند.

در ادامه جناب آقای مهندس علی نوروزی رئیس شورای صنفی کارکنان گزارش کامل فعالیت شورای مرکزی در ماه گذشته و موارد پیگیری شده در نشست اعضای شورای مرکزی معاون اداری مالی دانشگاه، مدیرکل منابع انسانی  و مدیر کل رفاه دانشگاه را به شرح ذیل بیان کردند:

  • مشکلات مربوط به ارتقاء رتبه کارکنان:

در این خصوص توضیح دادند عمده مشکلات ارتقاء مربوط به شیوه نامه تدوین شده آن است که در آن عدم توجه به محاسبه سنوات خدمت کارمندان باعث می شود عملاً حدود 80 تا 90 درصد، امتیاز لازم برای دستیابی به حدنصاب را کسب نمی کنند بخصوص کامندان قرارداد معین سال 90 به بعد.

در ادامه ایشان از رویکرد مثبت مدیرکل منابع انسانی وقت دانشگاه در خصوص توجه بیشتر به حل مشکلات مربوط به شیوه نامه اشاره کردند و با توجه به تأیید وجود اشکالات شیوه نامه مقرر شد شورای صنفی پیشنهادات خود را برای رفع اشکالات شیوه نامه مکتوب طی جلسات آتی ارائه نماید.

  • موضوع تبدیل وضعیت استخدامی همکاران قراردادی به پیمانی

رئیس شورای صنفی مرکزی به نقل از مدیر کل منابع انسانی گفتند: تبدیل وضعیت نیروهای قرارداد معین به پیمانی با توجه به قوانین بالا دستی و مجوز استخدام از طرف دولت باید صورت گیرد که اداره کل منابع انسانی تا محقق شدن این موضوع به دنبال ایجاد شرایط لازم برای همسان سازی و پرداخت حقوق و مزایای همکاران قراردادی می باشد. همچنین بیان کردند: ظاهرا فقط 53 مجوز برای جذب نیروی جدید به دانشگاه تهران اختصاص داده شده و آنهم باید از طریق اعلام فراخوان عمومی و با برگزاری آزمون جذب نیرو انجام شود و نیروهای قراردادی شاغل در دانشگاه نیز می توانند در آزمون مذکور شرکت نمایند و در صورت شرایط برابر و کسب نمره با امتیاز سابقه کار اولویت استخدام داشته باشند.

  • موضوع اعطای پایه های سنواتی قبل از سال 91

در ادامه ایشان گفتند: پایه های سنوات کار کارمندانی که از سال 1385 در قالب قرارداد انجام کار معین مشغول به کار بوده اند پرداخت نشده و به نقل از مدیرکل منابع انسانی اعلام شد طرحی تدوین شده و پس از موافقت هیئت اجرایی برای هیات رئیسه دانشگاه ارسال شده تا پس از تأیید و تصویب پایه های معوق قبل از سال 1391 به همکاران اعطا و مبلغ آن پرداخت گردد.

  • موضوع سختی کار

درخصوص قوانین سختی کار بیان کردند: متأسفانه به دلیل مشکلات مالی دانشگاه، نگاه سختگیرانه ای به موضوع تعیین میزان درصد سختی کار شده و درصدها و مبالغ در نظر گرفته شده پایین بوده و عملاً از 5 گروه مشخص در جدول طبقه بندی قانون بالادستی و مشاغلی که سختی کار به آن تعلق می گیرد 2 گروه آن حذف شد است، ایشان تشریح کردند شیوه نامه پرداخت سختی کار باید مورد بازنگری قرار گیرد و معیارها و شاخص ها برای تعیین میزان درصد و مبلغ سختی کار اصلاح شود.

وی گفت: جلسه ای که با دکتر حاتمی داشتیم، گفتند که مدیران واحدها باید لیست اعضای واجد دریافت سختی کار را در اسرع وقت به دانشگاه تحویل دهند.

  • موضوع انتخاب کارمند نمونه و جشنواره تقدیر از همکاران برگزیده

همچنین در خصوص انتخاب کارمند نمونه، باز هم مسائل و کمبودهای مالی موجود و شرایط باعث به تأخیر افتادن برگزاری جشنواره شده است که مسئولین برگزاری آن قول مساعد داده اند این مراسم برگزار می شود.

  • موضوع لحاظ شدن مدارک آموزش های ضمن خدمت کارکنان در ارتقاء رتبه

در ادامه ایشان توضیح دادند که متأسفانه دانشگاه دوره های آموزش ضمن خدمتی که قبل از سال 90 بوده را نپذیرفته تا در ارتقاء لحاظ گردد؛ اما در واقع بسیاری از کارمندان دوره های مرتبط با حوزه کاری خود را اگر از هر سازمان یا اداره واجد شرایطی دریافت کرده اند برای ارتقا باید معتبر باشد و در احکام آنها درج شود.

  • موضوع مرخصی تشویقی تابستان و تعطیلات آلودگی هوا

مهندس نوروزی گفتند در خصوص مرخصی های تابستان و تعطیلی روزهای آلودگی هوا هنوز تصمیمی قطعی اعلام نشده و در حال بررسی است. همچنین عنوان کردند شورای صنفی خواستار تعیین یک رویکرد مشخص و ثابت از طرف دانشگاه برای موارد اینچنین و هماهنگی لازم با قوانین بالادستی و الزام به اجرا برای قوانین خاص می باشد.

  • موضوع بررسی و بازنگری آئین نامه استخدامی کارمندان

وی گفت: برای بازنگری آیین نامه استخدامی کارمندان کارگروهی با حضور رئیس شورای صنفی به نمایندگی از کارکنان تشکیل و جلسات متعددی هم برگزار شد اما متاسفانه در کمیته اصلی و نهایی از نماینده کارکنان دعوت نشد و تا کنون هیچگونه خروجی یا پیش نویس از آئین نامه در اختیار کارمندان بعناون ذی نفعان اصلی آن قرار نگرفته تا اگر مشکل یا مسئله ایی دارد برطرف گردد. چون اگر این آئین نامه به تصویب هیات امنا برسد امکان اصلاح ندارد. در این خصوص شورای صنفی در حال تدوین و جمع آوری مشکلات آئین نامه است تا به اداره کل منابع انسانی دانشگاه تقدیم شود.

  • موضوع ارزشیابی کارکنان

در مورد ارزشیابی با شیوه حال حاضر که قطعاً دارای مشکلات و چالش های فراوانی است و تنها نکته اصلاحی آن در سال 98 اینست که سقف گرید های A,B,C در ارزشیابی برداشته شد و نیازمند بررسی مجدد شیوه ارزیابی می باشد که بررسی لازم از طرف شورا انجام شده و پیشنهادهای اصلاحی برای ارائه به مدیریت منابع انسانی دانشگاه تدوین و آماده شده است.

در ادامه نماینده شورای صنفی واحد حراست و انتظامات از مشکلات واحد خود بخصوص در مورد حق لباس گفتند که خانم دکتر حبیبی پیشنهاد دادند جلسه ایی با حضور آقای دکتر خضری (مشاور رئيس دانشگاه و مدير كل حوزه رياست و روابط عمومي دانشگاه ) و نمایندگان اداره کل حراست و انتظامات برگزار شود تا تمام مشکلات آنان مورد بررسی قرار گیرد.

در ادامه جلسه جناب آقای دکتر علی مقاری معاون برنامه ريزي و فناوري اطلاعات دانشگاه ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع اعضای مجمع عمومی شورای صنفی کارمندان از دانشگاه تهران به عنوان یک خانواده بزرگ یاد کردند و تأکید داشتند که مسائل و مشکلات باید با همکاری کلیه ارکان و اعضای دانشگاه حل و فصل شود و همانگونه که دانشگاه از گذشتگان به ما رسیده پس ما هم باید به بهترین نحو ممکن آنرا به آینده گان تحویل دهیم . ایشان اذعان داشتند که حضور دانشجویان و کارمندان نقطه پایدار در دانشگاه است و در واقع هر دو قشر سرمایه ایی با ارزش برای دانشگاه هستند پس باید بیشتر مورد توجه قرار گیرند.

وی گفت ساختار سازمانی دانشگاه : از سال 84 که قانون برنامه چهارم تصویب شد در بند الف ماده 49 ، تشکیلات و بودجه آن به هیات امنای دانشگاه واگذار گردید و باید در چارچوب مالی و مالیاتی خود اقدام کرده و کلیه مسائل پرسنلی و سازمانی تحت نظر هیات امنا می باشد. در همین راستا ساختار تفصیلی دانشگاه تشکیل شد و طرحی تشکلاتی که آن سال در هیات امنا به تصویب رسید در واقع مبنایی برای ساختار تشکیلاتی سالهای بعد شد و عملاً بعد از آن هیچ طرح جدیدی در حد کلی به دانشگاه و هیات امنا ارائه نشد. در خصوص پست های سازمانی گفتند: در همین راستا آخرین اصلاحات چارت سازمانی در هیات امنا مطرح شده و مقرر شد در سطح اداره کل به بالا توسط هیات امنا تصمیم گیری شود و در سطح معاون مدیر کل و رئیس اداره و کارشناس مسئول ها، تصمیمات هیات اجرایی کفایت می کند به دلیل اینکه تغییرات در سطوح پایین تر بسیار زیاد است. چارت مصوب شده جدید پایدار اما نیازمند تغییرات جزئی است.  ایشان در خصوص پست های کارشناس مسئول که حذف شده و به کارشناس تنزل پیدا کرده اند گفتند در صورتی که فرد واجد شرایط احراز آن باشد باید حق و حقوق برای آن برای فرد محفوظ باشد و اگر پست به فرد دیگری داده شد، به صورت تفاوت تطبیق لحاظ گردد و مورد خاصی هست که حق و حقوق آن قطع شده حتماً اعلام شود تا رسیدگی نماییم. تصمیم گیری شده تا پست های بدون ستاره که تک ستاره یا دو ستاره شده ، در سطح ادارات کل به کارمند اختصاص داده شود. در این رابطه فقط چند مورد محدود بوده که به دلیل پافشاری رئیس واحد پست به جای کارمند به هیات علمی داده شده که آنهم بطور خاص موافقت شده است . (کتابخانه و خدمات رایانه ایی در سطح پردیس و واحدهای بزرگ به صورت دو ستاره تعریف شده است ) اما از ادارات کل به پایین کارمندان می توانند پست را احراز کنند.

معاون برنامه ريزي و فناوري اطلاعات دانشگاه تهران با تأیید موارد مطرح شده و در توضیح و پاسخ به مسایل اشاره شده بیان کردند: آیین نامه سختی کار ایرادات اساسی دارد و باید کارگروهی متشکل از مدیریت منابع انسانی، معاونت برنامه ريزي و فناوري اطلاعات دانشگاه و شورای صنفی تشکیل شود و این کمیته پیشنهادات خود را ارائه دهند. ایشان امیدوار بودند که تا پایان سال 98 اصلاحات انجام شود و در احکام سال 99 لحاظ گردد. در این رابطه ظاهرا لیست هایی از واحدها به تشکیلات داده شده اما هنوز به معاونت برنامه ریزی ارسال نشده است و ایشان قول پیگیری این موارد ارسالی را دادند.

با توجه به اشاره شورای صنفی به اینکه بسیاری از مشکلات کاری ناشی از فرایندهای اشتباه و طولانی است. دکتر مقاری ضمن تأیید موضوع اعلام کردند ایجاد اداره بهبود فرایندها در هیات امنا تصویب شد و در چارت جدید دانشگاه دیده شده است. وی تسریح کردن باید سلسله مراتب کوتاه شود تا کارها سریع تر انجام پذیرد. در این خصوص باید حدود اختیارات و وظایف هر کارشناس روشن و مشخص باشد. ایشان پیشنهاد تشکیل هیاتی را دادند که در ابتدا باید از قسمت هایی شروع شود که با دانشجو مستقیم کار می کنند مثل آموزش و امور دانشجویی ...

در خصوص مشکلات انتظامات و حراست فرمودند که در سال 97 بودجه ایی برای حق لباس پرداخت شده و برای کسری بودجه هم موافقت شده و دستور پرداخت صادر شده است. ایشان از حفاظت فیزیکی دانشگاه به عنوان وجهه و نماد ورودی دانشگاه یاد کردند.

در ادامه سخنان خود گفتند تدوین آیین نامه استخدامی جدید کارمندان حدود 6 ماه است که تشکیل شده و در حال بررسی است . ایشان پیشنهاد جلسه ایی را با دکتر یزدانی دادند که بطور کامل تر و دقیق تر موارد و مشکلات آن بررسی شود علی الخصوص در زمینه حقوق و دستمزد و ارتقا که بسیار حساس است . آیین نامه جدید با بررسی آیین نامه های استخدامی کشور / آیین نامه استخدامی وزارت علوم / و آیین نامه استخدامی قبلی دانشگاه تهران است و تأکید داشتند در عین حال که بسیار مهم است باید با دقت و حوصله، بررسی و نهایی شود تا قبل از مهرماه 1399 به تصویب هیات امنا برسد.

در ادامه و بر اساس درخواست خانم دکتر حبیبی ایشان تأکید کردند تا دستور تشکیل یک کمیته ایمنی صادر شده و بهداشت محیط کار مورد توجه بیشتر قرار گیرد بخصوص در مورد واحدهایی که با اشعه یا مواد شیمیایی و بیولوژیکی سر و کار دارند زیرا که وجود یک محیط امن برای کارکنان بسیار مهم و حیاتی است . ایشان برای بررسی ایمنی محیط کار اعتقادی به بازدید کمیته ارزیابی نداشته و عنوان کردند که بهترین گزینه برای اطلاع از شرایط نامساعد محیط کار گزارشات مستمر و مدون مدیران واحدها می باشد . در همین رابطه کمیته ایمنی بهداشت باید کارگروهی باشد که شامل : کمیته بهداشت عمومی و محیط، کمیته پسماندهای شیمیایی و بیولووژیکی، کمیته ایمنی فنی (برق و زلزله ...) و وجود کارشناسان و مدیران واحدها، کارشناسان بهداشت محیط، متخصص طب کار ، بهداشت حرفه ایی در این راستا جزو ارکان اساسی است.

دکتر مقاری در پایان سخنان خود  ضمن تشکر از همه اعضای شورای صنفی گفتند تلاش می کنند یارانه بیمه تکمیلی مقرر شده و 50% سهم دانشگاه مستقیم به بیمه پرداخت شود و 50% باقی مانده از حقوق کارمند کسر شود و نیازی نباشد که هر ماه از حقوق کارمندان کسر شده و بعد به صورت یکجا و بعد از چندماه دوباره به کارمندان پرداخت شود زیرا که بار مالی آن سنگین می باشد و سیستم را دچار اشکال می کند. در پایان ایشان خاطر نشان کردند با همه این تفاسیر و مشکلات اقتصادی کشور و به تبع آن مشکلات مالی دانشگاه، حقوق و مزایای اعضای دانشگاه به موقع و بصورت درست پرداخت شده است.

 سایر مطالب خبری:نظرات کاربران:


نام:
ایمیل:  
متن نظر:
کد امنیتی:
 
   

طراحی و پشتیبانی : نگاهی دیگر
Copyright © 2015 WWW.UTK.IR, All rights reserved
Designed By : ANOTHERVIEW.IR
تمامی حقوق مادی و معنوی محفوظ است و متعلق به وبسایت شورای صنفی کارکنان دانشگاه تهران می باشد