نشست مشترک اعضای شورای صنفی کارمندان دانشگاه های سراسر کشور با مدیرکل محترم دفتر بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت علوم

نشست مشترک تعدادی از اعضای شورای مرکزی صنفی کارمندان دانشگاه های سراسر کشور (هیات رئیسه شورای مرکزی،رئیس مجمع عمومی و مسئول دبیرخانه دائمی شورا) با مدیرکل دفتر بازرسی و پاسخگویی به شکایات  وزارت علوم درتاریخ 98/07/02 در یک فضای صمیمی  در محل وزارت متبوع برگزار شد.

این جلسه با نام و یاد خداوند متعال آغاز شد. سپس جناب آقای دکتر جعفری ضمن عرض خیر مقدم، از برگزاری این نشست ابراز خرسندی نموده و از همکاران درخواست کردند که به طرح مباحث و مشکلات ذی ربط بپردازند.

در ادامه جناب آقای مهندس محمد یوسفی رئیس شورای صنفی کارمندان دانشگاههای سراسر کشور از توجه و اهتمام مدیرکل محترم بازرسی وزارت علوم به شورای صنفی کارمندان که از مصادیق  اجرایی شدن سند حقوق شهروندی است تشکر و قدردانی نموده سپس در خصوص نحوه تشکیل مجمع عمومی و شورای صنفی کارمندان دانشگاههای دولتی کشور توضیحاتی را ارائه دادند.

ایشان خلاصه ای از  موضوعات اساسی  مندرج در بیانیه پایانی نشست مجمع عمومی شورای صنفی کارمندان ( دانشگاه شیراز – اردیبهشت 98)مطرح و اظهار داشتند این شورا یک نهاد صنفی غیر سیاسی است که با هدف تقویت تعامل با مسئولین  و در جهت کمک به رشد و اعتلای جایگاه دانشگاهها تشکیل شده است.

وی افزود: بدون تردید، بدنه کارمندی و کارشناسی به عنوان یکی از سه رکن اصلی دانشگاه، از پایایی و مانایی بیشتری در ساختارهای اداری و مؤسسات آموزش عالی برخوردار هستند و این موضوع می­ تواند از اثربخشی بیشتری برخوردار هستند و فعالیت این قشر در رسیدن دانشگاهها به اهداف خود کمک شایانی می نماید. در حالی که در نظام  تصمیم گیری و تصمیم سازی دانشگاه  خیلی مورد توجه قرار نمی گیرند و آسیب ناشی از این بی توجهی یا کم توجهی با تحمیل هزینه های سنگین به سازمان، دانشگاه ها را با چالش های آشکار و پنهان زیادی مواجه می کند.

ایشان همچنین با اشاره به مکاتبات شورای صنفی کارمندان  کشور با وزارت علوم و تحقیقات و فناوری برای برگزاری جلسه مشترک اشاره نمودند و نسبت به عدم توجه و بستن باب گفتگو بین نمایندگان  کارمندان با وزارت علوم گلایه نموده و خواستار توجه بیشتر وزارتخانه نسبت به تعامل با شورای صنفی کارمندان شدند.

در ادامه جلسه جناب آقای مهندس علی نوروزی رئیس مجمع عمومی شورای صنفی کارمندان کشور به بیان دیدگاه شورا در خصوص ضرورت اجرای قانون در دانشگاه پرداخته و گفتند:

ما می خواهیم قانون شفاف در دانشگاه ها حاکم باشد نه سلایق افراد، چرا که همه تبعیض ها و نارضایتی های جاری در دانشگاه های کشور، بطور خاص در حوزه کارمندان نشأت گرفته از عدم اجرای قانون است و متاسفأنه هیچ مرجع مشخصی برای رسیدگی و یا حتی نظارت بر اجرای صحیح قوانین و آئین نامه ها وجود ندارد و این مسئله عامل اصلی نارضایتی های موجود است؛ ضمن اینکه تصور برخی از کارمندان بر این است که این موضوعات عامدانه می باشد چرا که هرگاه بخشنامه ای سلبی از سوی دولت صادر می گردد دانشگاه ها فورأ اقدام به اجرای آن می نمایند و زمانی که بخشنامه ای ایجابی حق و حقوقی را برای کارمندان درنظر می گیرد.به نحوی از انحا با متوسل شدن به آیین نامه ها و مصوبات  هیأت امنا این حق از کارمندان گرفته می شود و بنابراین از منظر بسیاری از کارمندان استقلال دانشگاه ها به مثابه دستاویزی برای پایمال نمودن حقوق حقه آنهاست.

مهندس نوروزی افزودند : ما دانشگاه را نه تنها متعلق به سه رکن دانشگاه بلکه متعلق به کل جامعه می دانیم و معتقدیم دانشگاه ها در راستای رسالت  مسئولیت پذیری اجتماعی  باید مشکلات جامعه را نیز حل کنند. اما این مهم اتفاق نخواهد افتاد مگر اینکه ابتدا مشکلات خود  را حل نمایند و نظام حقوقی شفاف در بر دانشگاه حاکم شود.

عدم حل مشکلات صنفی در داخل دانشگاه، همکاران را ناگزیر به پیگیری آنها از بیرون از نهاد دانشگاه می نماید که اصلاٌ به نفع دانشگاه ها و وزارت علوم نیست.

ایشان اظهار داشتند پیشنهاد ما  به عنوان نماینده کارمندان دانشگاههای کشور این است که مسئولین محترم و عزیز وزارتخانه و دانشگاه ها به بدنه کارشناسی توجه نمایند. یکی از راه حل های این موضوع هم توجه به همین شورای صنفی است که می تواند منتقل کننده نظرات و پیشنهادها باشدو با استفاده از ظرفیت­ های بدنه کارشناسان، در بهبودبخشی برنامه ­های وزارتخانه کمک نموده و از سوی دیگر از ایجاد تقابل های منفی در دانشگاه ها ممانعت نماید.

عدم توجه به این موضوع و آسیب این قضیه این است که کارشناسان خوب و  مجرب همه به فکر رفتن از دانشگاه هستند  و اغلب هم در سازمان ها و دیگر نهادها به پست های مدیریتی خوبی منصوب می شوند. سوء برداشت از قانون موضوع پایانی صحبت های ایشان بود که مصادیقی از آن را نام بردند.

در ادامه سایر اعضا با طرح مباحثی اظهار داشتند عدم مشارکت دادن کارمندان در نظام تصمیم سازی و تصمیم گیری دانشگاه­ها، بحران بی انگیزگی را با خود به همراه دارد و رویکرد موجود منجر به نادیده شدن تجربیات حرفه ای همکاران در طول سالیان متمادی می شود و گفتند از نهاد دانشگاه و از خبرگان دانشگاهی انتظار می رود عقلانیت، شایسته سالاری و میزان صلاحیت های حرفه ای افراد را در تعاملات و فرایندهای اداری همواره مدنظر قرار دهند این در حالی است که کارمندان عملاً به حاشیه رانده می شوند و نتیجه آن تصمیم گیری های با آزمون و خطای پی در پی، تحمیل هزینه های زیاد به سیستم، ایجاد تقابل  و بی انگیزگی در سازمان است.

در ادامه جلسه، جناب آقای دکتر جعفری اظهار داشتند: بنده از صحبت های دوستان بهره بردم و خیلی از بحث هایی که همکاران اشاره داشتند را قبول دارم، لیکن باید به دنبال تعامل بیشتر و ارائه راهکار باشیم. ایشان گفتند بنده باور دارم که قشر کارمندان از ارکان زحمت کش و مؤثر دانشگاه هستند که متاسفانه کمتر دیده شده و می شوند.

وی با اشاره به اینکه بخشی از برنامه های وزیر محترم علوم تدوین منشور حقوق کارمندان است بیان داشتند: منشور حقوق دانشجویان در سال۱۳۹۵ بازنویسی شده است و ما در حال تدوین منشور حقوق کارمندان هستیم؛ که در این خصوص قطعآ از نظرات کارشناسانه کارمندان عزیز استفاده خواهیم نمود. این منشور مبنایی برای قضاوت  درباره ابعاد حقوق کارمندان در نهادهای دانشگاهی خواهد بود چرا که مبتنی بر قانون است. ایشان اشاره داشتند به عنوان مثال ما میتوانیم در این منشور حق مشارکت کارمندان در تصمیم گیری و تصمیم سازیها را ذکر کنیم تا نقشه راهی برای ایجاد همدلی و جلوگیری از تقابل های منفی در سطح دانشگاه ها باشد. حتی می توانیم درخصوص نحوه دخالت کارمندان در تعیین روُسای دانشگاهها حق و حقوق کارمندان را ببینیم. ایشان گفتند ممکن است برخی مباحث در ظاهر شعار گونه باشد، لیکن تا شعار نباشد به شعور تبدیل نمی شود، خیلی از مشکلات ما به دلیل عدم آگاهی از حقوق مان است.

ایشان ضمن اشاره به اینکه تعداد ۶۵۷ مورد شکایت کارمندان در برخی موضوعات چون تبدیل وضعیت، مناقصات،گزارشات ترفیع و همچنین اعتراض به اخراج  از دانشگاه ها را در سال ۹۷ داشته ایم، خواستار همکاری  کارمندان با رابطان بازرسی وزارت در دانشگاه ها شدند.

ایشان افزودند:در آینده ای نزدیک رابطان دفتر رسیدگی به شکایات به دانشگاه ها معرفی و لیست و شماره تماس ها برای برقراری ارتباط و طرح مشکل در سایت وزارت بارگذاری و دانشگاهها نیز مکلف هستند دفاتر و شماره تماس رابطین را در سایت خود برای اطلاع رسانی همگانی، بارگذاری نمایند.

با توجه به ضیق وقت سایر افراد حاضر در جلسه صرفأ بر لزوم توجه دانشگاهها به بدنه کارشناسی در خصوص تصمیم گیری و تصمیم سازی ها تأکید نموده و از آقای دکتر جعفری بابت توجه به دغدغه های شورای صنفی کارمندان تقدیر و تشکر نمودند.

در پایان طرفین بر لزوم ضرورت تشکیل جلسات آتی برای طرح موضوع مشکلات اساسی کارمندان و رسیدگی به مشکلات تأکید نمودند.

جمع بندی:

  1. نسبت به استمرار جلسات فیمابین تأکید شد.
  2. آقای دکتر جعفری قول مساعد دادند ضمن طرح مسائل با  مسئولان وزارت علوم برای ایجاد فضای تعامل و گفتگو رایزنی نمایند.
  3. مقرر شد متشکل از همکاران شورای صنفی کارمندان برای تدوین پیش نویس منشور حقوقی کارمندان دانشگاه های کشور در راستای ایجاد تحولی عظیم در استیفای حقوق کارمندان دانشگاه ها تشکیل شود.
  4. سازو کارهای بارگذاری شکایت ها در سایت دفتر بازرسی و رسیدگی  به شکایات  اطلاع رسانی شود و از سوی دیگر ارتباط بیشتری با رابطان دفتر بازرسی در دانشگاه ها برقرار گردد.(لیست رابطان به زودی در سایت دفتر مذکور درج خواهد شد)


سایر مطالب خبری:نظرات کاربران:


نام:
ایمیل:  
متن نظر:
کد امنیتی:
 
   

طراحی و پشتیبانی : نگاهی دیگر
Copyright © 2015 WWW.UTK.IR, All rights reserved
Designed By : ANOTHERVIEW.IR
تمامی حقوق مادی و معنوی محفوظ است و متعلق به وبسایت شورای صنفی کارکنان دانشگاه تهران می باشد