طرح خطرسنجي بيماري‌هاي قلبي عروقي و سرطان كاركنان و اعضاي هيأت علمي دانشگاه تهران

بر اساس مطالعه مهم جهاني بار بيماري‌ها (Global Burden of Disease) كه تازه‌ترين برآوردها از مرگ‌ومير، بيماري و ناتواني‌ها را طي سالهاي ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۶ گزارش مي‌دهد، جايگاه سكته مغزي در علل مرگ و مير در ايران صعود كرده و بيماري قلبي عروقي نيز در علل مرگ و مير، همچنان يكه‌تاز است و بيش از ۹۰ هزار ايراني در حالي به اين علت در سال ۲۰۱۶ فوت كردند كه اين بيماري قابل پيشگيري است. دكتر رضا ملك‌زاده، معاون تحقيقات و فناوري وزير بهداشت و درمان در تشريح نتايج چنين بيان مي‌كند كه مهمترين علل مرگ (۱۰ علت اصلي) در سال ۲۰۱۶ در ايران شامل بيماري ايسكميك قلبي، سكته مغزي، تصادفات جاده‌اي، پرفشاري خون، آلزايمر، ديابت، بيماري مزمن انسدادي ريوي، بيماري مزمن كليوي، ساير بيماري‌هاي قلبي عروقي و سرطان معده هستند.

اين استاد برجسته ايراني با تشريح ديگر نتايج اين مطالعه، مهم‌ترين عوامل خطر مرگ در سال ۲۰۱۶ در ايران را شامل: پرفشاري خون سيستوليك، تغذيه ناسالم، بالا بودن قند خون، اضافه وزن و چاقي، كلسترول بالا، مصرف سيگار، آلودگي هوا، كم‌كاري كليوي، فعاليت بدني ناكافي و سو تغديه مادر و كودك مي‌داند. با توجه به اين نتايج هشدار دهنده در مورد عوامل خطر و شيوع بالاي بيماري‌هاي مزمن غير واگير و به ويژه بيماري‌هاي قلبي عروقي در ايران، اتخاذ سياست‌هاي جامع در سطح كشور براي برخورد با اين چالش‌ها ضرورت دارد و يكي از راهكارهاي پيشگيري و كنترل بيماري‌هاي غير واگير مانند بيماري‌هاي قلبي عروقي و سرطان‌ها ، بررسي‌هاي دوره‌اي سلامت (Periodic health assessment) است كه با شناسايي زود هنگام بيماران و افراد در معرض خطر و پيشگيري و درمان به موقع اين افراد ، مي‌توان كيفيت زندگي و طول عمر آنها را افزايش داد.

طرح"خطرسنجي سكته‌هاي قلبي عروقي و سرطان"، اقدام مهمي است كه اداره كل بهداشت و درمان دانشگاه در نظر دارد با انجام آن براي كليه كاركنان و اعضاي هيأت علمي با سن بيشتر از ۳۰ سال ميزان"احتمال بروز سكته‌هاي قلبي – مغزي طي ۱۰ سال آينده " را مشخص نموده و با آموزش اقدامات پيشگيرانه از بروز سكته و برخي سرطان‌ها در اين مسير گام بردارد.

از آنجايي كه خطرسنجي با بررسي عوامل بدون علامت رخ مي‌دهد، بنابراين دعوت مي‌گردد همه افراد بالاي ۳۰ سال دانشگاه در طرح مذكور شركت نمايند. همكاران محترم جهت رزرو وقت براي روزهاي يكشنبه يا دوشنبه مي‌توانند با شماره تلفن‌هاي ۶۱۱۱۲۸۳۸ داخلي ۱ و ۶۱۱۱۳۲۴۰ واحد پذيرش تماس حاصل نمايند.

جهت كسب اطلاعات بيشتر در مورد مراحل طرح اينجا كليك نمائيد.سایر مطالب خبری:نظرات کاربران:


نام:
ایمیل:  
متن نظر:
کد امنیتی:
 
   

طراحی و پشتیبانی : نگاهی دیگر
Copyright © 2015 WWW.UTK.IR, All rights reserved
Designed By : ANOTHERVIEW.IR
تمامی حقوق مادی و معنوی محفوظ است و متعلق به وبسایت شورای صنفی کارکنان دانشگاه تهران می باشد