بیانیه پایانی چهارمین گردهمایی اعضای شورای صنفی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی دولتی

 

باسمه تعالی

وَالَّذِينَ اسْتَجَابُوا لِرَبِّهِمْ وَأَقَامُوا الصَّلَاةَ وَأَمْرُهُمْ شُورَى بَيْنَهُمْ وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ يُنْفِقُونَ

به نام خداوند جان و خرد                 کزین برتر اندیشه برنگذرد

خداوند نام و خداوند جای                      خداوند روزی ده رهنمای

با استعانت از درگاه خداوندمتعال،چهارمین گردهمایی اعضای شورای صنفی دانشگاهها با حضور 110 نفر از 55 دانشگاه و مؤسسه آموزش عالی دولتی زیرمجموعه وزارت عتف در روزهای نهم و دهم اردیبهشت ماه 1398 در محل دانشگاه شیراز برگزار گردید.

ضمن سپاس از بذل مساعدت و همراهی صمیمانه اعضای محترم هیأت رئیسه دانشگاه شیراز و مساعی ارزنده همکاران شورای صنفی آن دانشگاه، بیانیه حاضر که چکیده ای از مباحث مطرح شده و دیدگاههای حاضران در این گردهمایی بود، به شرح زیر جمع بندی و قرائت شد:

1. با الهام از آموزه های قرآنی و به استناد اصول 26 (مواد 42 و 43) و 27 (ماده 25) و بخشی از مفاد منشور حقوق شهروندی، نهاد شورای صنفی کارمندان دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی دولتی و ارکان مربوط در چارچوب مفاد اساسنامه مصوّب با رأی حاضران تشکیل و مقرّ دبیرخانه دائمی و اعضای ارکان شورا (هیأت رئیسه مجمع، شورای مرکزی و هیأت نظارت) تعیین گردید.

 2. این نهاد صنفی فارغ از مسائل سیاسی بوده و صرفاً با هدف افزایش تعامل بین مدیران و بدنه کارمندی و تبادل مسائل و مشکلات فیمابین و ارائه راهکارهای عملی برای آنها تشکیل می شود، از سوی دیگر، هدایت مسیر تعامل و گفتگوها به سوی مجرایی واحد، با وحدت رویه و انسجام بیشتر از جمله اهداف اولیه این تشکیلات قلمداد شد.

 3. برخورداري از تجربه هاي سازمانی برتر دانشگاهی ، مرجعیت در طراحی و پیاده سازي شبکه هاي تعاملی بین دانشگاهی ، بهره گیري هوشمندانه از فرصت هاي بی بدیل یادگیري مستمر وفرصت هاي مطالعاتی،حرکت در مسیر مرز هاي دانش ضمنی سازمانی و صلاحیت هاي حرفه اي و نیل به تراز برتر دانشگاهی کشور از مفاد مورد توافق برای چشم انداز این تشکیلات صنفی عنوان شد.

 4. اتخاذ رویکردهای مشورتی و مطالبه گرانه غیر تقابلی با محوریت قانون مداری، خرد جمعی و عقلانیت مورد تأکید جدی همه شرکت کنندگان در گردهمایی بود.

 5. مطالبه و علاقمندی به ایجاد فضای گفتگویی با محوریت موارد زیر در صدر خواسته های حاضران بود و شرکت کنندگان اعتقاد داشتند توسعه گفتمان در این محورها در ایجاد تحول سازمانی دانشگاهها و ارتقاء و تضمین کیفیت آنها نقش بسزایی دارد.

 5- 1- بازبینی برخی از اسناد بالادستی با تأکید بر آیین نامه مدیریت دانشگاهها و با هدف مشارکت بیشتر کارمندان و بدنه کارشناسی ذی ربط در نظام مدیریتی، تصمیم سازی و تصمیم گیری مراکز دانشگاهی به عنوان پیشران اصلی هر گونه برنامه تحول در دانشگاهها .

 2-5- تأکید جدی بر ارتقاء و حفظ شأن و منزلت سرمایه های انسانی دانشگاه و توجه به اصل کرامت انسانی و اخلاق حرفه ای.

 6. توجه بیشتر به بدنه کارمندی و کارشناسی دانشگاهها می تواند به بهره مندی از تجربه های انباشته و دانش ضمنی ایشان در انجام بهینه و کیفی امور بیانجامد و زمینه مشارکت بیشتر ایشان را در فرایندهای تصمیم سازی و تصمیم گیری و به تبع آن بالندگی منابع انسانی به ارمغان آورد.

 7. بدون تردید در شرایط حساس کنونی کشور، بیش از پیش نیاز به همگرایی، همبستگی و هم افزایی در مدیریت عرصه های مختلف می باشد و اعتقاد بر این است که اعتماد بیشتر به بدنه کارشناسی دانشگاهها یک راهکار محوری برای حلّ مسأله بحران بی انگیزگی و ناامیدی که متأثر از کاستی های مختلف گذشته و موجود است محسوب شده و می تواند سرمایه اجتماعی عظیمی را برای آموزش عالی کشور ایجاد و تولید نماید.

 8. تأکید بر طراحی و پیاده سازی یک نظام جامع ارزیابی عملکرد علمی و عدالت محورسرمایه های انسانی دانشگاه

 9. طراحی و پیاده سازی یک نظام مدیریتی شایسته سالار مبتنی بر صلاحیت های حرفه ای و اخلاق سازمانی از مطالبات مورد تاکید جدی در گردهمایی بود. (هر چند این امر یک دغدغه و مطالبه جدی و فراگیر در نظام اداري کشور می باشد، لیکن از دانشگاه به عنوان نهاد علمی، فرهنگی و تربیتی انتظار می رود پیشگام و الگوی این مهم در کشور باشد).

 10. تلاش برای اجرای طرحی موسوم به تجربه اندوزی کارشناسان دانشگاهی (تاک) با هدف ایجاد فرصت های مطالعاتی و یادگیری بین دانشگاههای کشور

 11. اجرای به موقع و کامل آیین نامه ها و ضوابط قانونی مرتبط با سرمایه های انسانی و در نتیجه پیشگیری از انباشت مطالبات قانونی و سایر تبعات منفی مربوط مورد تأکید همه حاضران در گردهمایی بود. در پایان حاضران در این گردهمایی، آمادگی خود را برای ایفای نقش اساسی تر در فرایندهای رشد و تعالی آموزش عالی کشور و تحقق اهداف متعالی آن اعلام می دارند و توفیق روزافزون عموم متولّیان، سیاستگذاران و مدیران آموزش عالی کشور را در این مسیر از خداوند متعال مسألت می نمایند.

مجمع عمومی شورای صنفی کارمندان دانشگاه های دولتی کشو ،وزارت عتفسایر مطالب خبری:نظرات کاربران:


نام:
ایمیل:  
متن نظر:
کد امنیتی:
 
   

طراحی و پشتیبانی : نگاهی دیگر
Copyright © 2015 WWW.UTK.IR, All rights reserved
Designed By : ANOTHERVIEW.IR
تمامی حقوق مادی و معنوی محفوظ است و متعلق به وبسایت شورای صنفی کارکنان دانشگاه تهران می باشد